Nils Holgersson CSODÁLATOS utazása
A réges-régi kápolnásnyéki nyarakon sokat lapozgattuk a képregényt, amiben Nils a lökött pocokkal és a
vadludakkal kalandozik, küzd Szmörre, a róka ellen, ésatöbbi, sokra nem emlékszem, de szerettem, az biztos. Valamikor tizenpár évesen kaptam egy narancssárga vaskos könyvet (kép), amit valami néni írt, akinek sose hallottam a nevét, ronda képpel az elején; elkezdtem, de nem volt benne hörcsög és egyébként is irtó hosszú volt meg minden, úgyhogy sokáig nem jutottam vele. Levitettem Nyékre a többi gyerekkönyvvel együtt.
Idén nyáron a kezembe akadt, egyik este unalmamban belelapoztam. És azon kaptam magam, hogy hajnali egy van, leragad a szemem, de még mindig olvasok. Nem is tudom, mikor volt ilyen utoljára. Az a legérdekesebb, hogy nem is értettem, miért vonz ennyire? Nils nem csinál mást, csak repül, repül, folyton kétoldalas kalandokba keveredik, állandóan mesél benne mindenki eredetmondákat meg regéket, egyáltalán nem olyan, mint egy átlag regény, tele van földrajzi és társadalmi ismeretanyaggal, mi a csuda ez a könyv? És mégis miért olvastatja magát?
Selma Lagerlöf |
A választ nővérkémtől kaptam meg és igencsak meglepődtem rajta: Nils Holgersson utazása nem más, mint egy hallatlan módszertani tehetséggel megírt alsós földrajztankönyv a svéd gyerekeknek... Selma Lagerlöf földbirtokos-kereskedő családjából összegyűjtött tudását, nagymamája meséit, legendáit sűrítette bele ebbe a regénybe, ami végül hihetetlenül népszerűre sikeredett. Nem tudom, Magyarországról miért nincs ilyen könyv? Amióta közöm van a pedagógiához, már számtalanszor meg kellett állapítanom, hogy ezek a svédek valamit jól csinálnak...
Többet nem szeretnék írni a könyvről, hacsak azt nem, hogy mindenképp érdemes elolvasni. Aki ismeri a rajzfilmet (én még nem láttam), vagy a képregényt, tegye félre gondolatban, mert a könyv egészen más, de nagyon ajánlom!
Idézeteket most nem írtam ki, ez nem olyan könyv, cserébe felsorolom a kedvenc történeteimet belőle, ha megvan, külön-külön is érdekes elolvasgatni a kalandokat:
3. A vadmadarak között - Az anyamókus5. A nagy darutánc
14. A két város - Az elsüllyedt város
20. Mivel büszkélkedhet Östergotland?
22. A két jó barát (több részből, de összefüggő történet + a végén egy külön legenda, ami szintén tetszik: Károly úr kertje)
28. A Dal-folyó
34. Uppsala, a régi székváros
36. Stockholm
41. Kenyér - Kenyér
43. Lappok között
(Némelyik fejezeten belül több rész van, külön alcímekkel, a kötőjel után írtam azt az alcímet, ahol csak a kisebb részt akartam kiemelni.)
Jó olvasást!